ДОСЛІДЖЕННЯ ФОРМУВАННЯ ПІДРОСТУ ДУБА ЗВИЧАЙНОГО ПІД НАМЕТОМ СОСНОВИХ ДЕРЕВОСТАНІВ ПОЛІСЬКОЇ ЗОНИ
В Західному Поліссі в рамках виконання теми №2 «Удосконалити систему рубок у лісах України на засадах наближеного до природи лісівництва» проведено черговий етап вивчення особливостей і закономірностей поширення та розвитку підросту дуба в соснових деревостанах. Низку додаткових пробних площ закладено в Городоцькому лісництві філії «Городоцьке лісове господарство» ДП «Ліси України» в умовах вологого субору.
Новими дослідними об’єктами слугували типові штучні пристигаючі сосняки з розвиненим ярусом природного підросту дуба звичайного. Материнські насадження у виділах 26 та 29 кварталу 44 мали наступні характеристики: вік – 68-78 років, склад – 9Сз1Бп та 8Сз2Бп, кількість дерев на гектарі – 440-530 шт., повнота – 0,5-0,6. Природний підріст дуба вселився у сосняки відносно рівномірно, переважно 12-15 років тому. Він має середню висоту 6-8 м, максимальну – 10-12 м. Його кількість становить 1100-1400 особин/га, з них життєздатних 80-90 %. Відзначається активізація росту і розвитку дубків останніми роками. Характерні ознаки: виразно вертикальний гостровершинний тип росту, наростання і формування крон нормального типу – більш розгалужених і вирівняних по профілю. Суттєво збільшився приріст у висоту, який сягнув 0,4-0,5 м і перевищив приріст бічних гілок у 2,5-3 рази.
Отримані дані свідчать про наявність та успішність в обстежених штучних пристигаючих сосняках дієвого лісоутворюючого процесу, що проявляється насамперед у формуванні повноцінного підростного ярусу дуба звичайного природного насіннєвого походження. Цей природний компонент цінної супутньої породи, що наближує сучасні соснові ліси до корінного типу, потребує фахового збереження і використання. В безумовному порядку, згідно з оновленими Правилами відтворення лісів (Постанова КМ № 1410 від 20.12.2022 р.), підріст і молодняк дуба мають бути переведені у наступне покоління сосняків для забезпечення належної складності структури та біологічної стійкості насаджень.
Старший науковий співробітник
Поліського філіалу УкрНДІЛГА
канд. с.-г. наук, с. н. с. Василь Бородавка
Науковий співробітник
Поліського філіалу УкрНДІЛГА
Олена Бородавка