Проєкт «Поля конфлікту – дискурс про соціально-екологічне відновлення лісів у часи війни та численних криз»
Воркшоп з 1 по 7 вересня 2024 року в Еберсвальде, земля Бранденбург, Німеччина, в рамках проєкту «Поля конфлікту – дискурс про соціально-екологічне відновлення лісів у часи війни та численних криз». Проєкт фінансується Німецькою службою академічних обмінів (DAAD), і ця діяльність об’єднує студентів, викладачів і дослідників з Німеччини, Румунії, Республіки Молдова та України.
У робочому візиті брали участь представники Державного університету «Житомирська політехніка», в тому числі – керівник структурного підрозділу кафедри екології та природоохоронних технологій на базі Поліського філіалу УкрНДІЛГА – Курбет Тетяна.
Програма була надзвичайно насиченою, – багато екскурсій, піших подорожей, автоперевезень. Відвідали експериментальні ділянки з процесами самовідновлення лісу, території зі штучним лісовідновленням, та побачили різні процеси лісовідновлення після масштабної пожежі. Професор П'єр Ібіш у своїй презентації переконливо довів, що на сучасне відновлення лісу надзвичайний вплив має зміна клімату, тому потрібно дати шанс лісу адаптуватися до цих змін, дозволити йому самовідновлення, можливість природного добору. На експериментальних ділянках ми побачили ці природні процеси, – дійсно, з’являється підріст аборигенних видів дерев, зокрема, бук та дуб, а сосна перестає бути популярною породою для лісовідновлення деградованих територій. Загалом, поїздка була надзвичайно цікавою, пізнавальною, плідною та змушує замислитися про інші методи лісовідновлення.
Загалом, висновки та дискусійні питання робочої поїздки виглядатимуть так:
Для успішного соціально-екологічного лісовідновлення особливо важливі наступні принципи:
Дозволяти і підтримувати природні процеси: Сприяння природним процесам, таким як самовідновлення, допомагає створити стійкі екосистеми та підтримувати їх довгострокову стійкість.
Сприяти деревним видам, які можуть добре справлятися з майбутніми кліматичними умовами завдяки своїм характеристикам і умовам місця (включаючи види, які ще не є рідними): вибір деревних видів, які, ймовірно, будуть процвітати в умовах майбутнього клімату, забезпечує, що відновлені території залишаться стійкими і функціональними.
Зміцнення водоутримання в ландшафті (вологозбереження, накопичення великого мертвого дерева, бобри тощо)
Дозволяти тільки рідні рослини (не саджати не рідні рослини, видаляти інвазивні)
Сприяти деревним видам, які можуть добре справлятися з майбутніми кліматичними умовами завдяки своїм характеристикам і умовам місця (включаючи види, які ще не є рідними)
Забезпечити максимальну різноманітність деревних видів (підтримка через саджання)
Залучення місцевих зацікавлених сторін забезпечує відповідність зусиль з лісовідновлення потребам громади і сприяє співпраці, що призводить до більш ефективних і стійких результатів.