Результати наукової діяльності
Опубліковані статті науковців Поліського філіалу УкрНДІЛГА у співавторстві
Після наполегливої роботи над статтями ми з радістю оголошуємо, що дві статті науковців Поліського філіалу були успішно опубліковані: у фаховому виданні та у наукометричній базі даних Scopus. Ці публікації підтверджують високий науковий статус авторів та їх важливий внесок у наукову спільноту.
Наші вітання науковцям з цим досягненням!
V.P. Krasnov, O.V. Zhukovsky, S.V. Sukhovetska, О.О. Orlov, V.V. Melnyk-Shamrai, T. V. Kurbet. Features of the modern distribution of 137Cs in soils under overmoistened growth conditions of black alder forests in Zhytomyr Polissia, Ukraine. Nucl. Phys. At. Energy 2024, volume 25, issue 2, pages 149-156. https://doi.org/10.15407/jnpae2024.02.149
Короткий опис:
У віддалений період після аварії на Чорнобильській АЕС території насаджень вільхи чорної на болотах і перезволожених ділянках залишаються критичними екосистемами з підвищеною міграційною здатністю 137Cs, що пояснюється різноманіттям гідрологічних режимів, фізико-хімічними процесами, що відбуваються між поглинаючим комплексом ґрунту та ґрунтовим розчином, а також ґрунтовими властивостями та особливостями ботанічного складу торфу. З огляду на це, проведення досліджень у цих екологічних умовах дозволяє розширити наше розуміння щодо довготривалої динаміки перерозподілу радіонуклідів у ґрунтах вільхових біогеоценозів.
Під час досліджень виявлено, що у лісовій підстилці міститься невисокий відсоток сумарної активності 137Cs у ґрунті: у вологих сугрудах – 13,4 %, сирих сугрудах – 16,3 % і мокрих сугрудах – 3,8 %. У мінеральній частині ґрунту спостерігається зменшення щільності радіоактивного забруднення шарів ґрунту з глибиною. У 10-см шарі вологих сугрудів міститься 61,8 %, сирих сугрудів – 68,1 % та мокрих сугрудів – 70,1 % сумарної активності радіонукліду в ґрунті; у 20-см шарі – 75,4, 78,3, 91,9 %; у 30-см шарі – 80,9, 82,2, 96,0 % (відповідно до типів лісорослинних умов)
Василь Бородавка, Олена Бородавка, Олександр Кичилюк, Анатолій Гетьманчук, Василь Войтюк, Валентина Андреєва, Марія Шепелюк. Природне лісовідновлення сосни на зрубах без застосування заходів сприяння Нотатки сучасної біології Том 7 № 1 (2024) https://doi.org/10.29038/NCBio.24.1-20
Короткий опис:
Проведені дослідження свідчать, що відновлення соснових лісів можливо виконувати у виключно природному форматі шляхом використання процесу самозаліснення зрубів головною породою без застосування заходів сприяння і без створення лісових культур. За наявності комплексу оптимальних передумов (забезпеченість насінниками, рясне плодоношення, високий рівень мінералізації зрубів) такий спосіб відновлення є цілком реальним і ефективним. Найбільш небезпечним стосовно збереженості 3-4-річного підросту головної породи виявилося заселення самовідновлених зрубів хрущем травневим. Його вплив призвів до значних порушень поширеності самосіву, а в частині випадків – до масового суцільного патологічного відпаду. Значні втрати самосіву пов’язані з летальним ушкодженням коріння личинками травневого хруща. Питома частка цього патологічного чинника склала 90–95 % від загальної кількості загиблого підросту.